Fundacja SUperolemodels
(POPRZEDNIO „MODELS AGAINST ADDICTIONS”)
JAKA JEST NASZA MISJA ?
- Dążenie do destygmatyzacji osób z uzależnieniami i chorobami psychicznymi oraz przeciwdziałanie ich społecznemu wykluczeniu.
- Holistyczna profilaktyka oraz terapia uzależnień i chorób psychicznych.
- Promowanie holistycznego podejścia do osiągnięcia pełnego dobrostanu każdego człowieka.
Swoją misję realizujemy m.in. poprzez:
Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat wszelkich form uzależnień i chorób psychicznych oraz eliminowanie ich napiętnowania poprzez organizowanie kampanii społecznych i informacyjnych.
Dostarczanie materiałów edukacyjnych skierowanych do osób uzależnionych oraz współuzależnionych (czyli ich najbliższego otoczenia) mających problemy z zażywaniem narkotyków, nadużywaniem alkoholu, odżywianiem oraz innymi formami uzależnień.
Wprowadzenie dnia wolnego od uzależnień 11-go dnia każdego miesiąca (#UNDEPENDENT DAY), w którym zachęcamy i motywujemy do powstrzymania się od wszelkiego rodzaju uzależnień przez 24 godziny (w tym od nałogów społecznie akceptowanych, tj. słodycze, tytoń, seks, media społecznościowe, gry komputerowe etc.).
Organizowanie warsztatów dla osób borykających się z uzależnieniami i zaburzeniami psychicznymi.
DLACZEGO NASZA MISJA JEST WAŻNA?
Tylko 20% populacji z uzależnieniami i chorobami psychicznymi prosi o pomoc. Niestety, nadal obowiązuje społeczna niechęć do otwartej dyskusji na temat tego problemu. Wierzymy, że usuwając stygmę możemy ratować życia.
JAK CHCEMY POWSTRZYMAĆ STYGMATYZACJĘ
Stworzyliśmy słowo #undependent oznaczające niezależność.
11-go dnia każdego miesiąca zachęcamy wszystkich do zidentyfikowania swoich destrukcyjnych zachowań, których na co dzień świadomie nie kontrolujemy. Celem kampanii #undependent jest własne bezpośrednie doświadczenie prób i trudności, związanych ze zwalczaniem nałogów i szkodliwych przyzwyczajeń.
DLACZEGO DESTYGMATYZACJA JEST TAKA WAŻNA?
Zarówno uzależnienia jak i problemy psychiczne są nadal postrzegane przez ogół społeczeństwa jako defekt moralny, który łatwo jest pomijany i zaniedbywany zarówno przez władze, samorządy jak i całe społeczeństwo. Stygmatyzacja jest jednym z najgorszych i najtrudniejszych aspektów uzależnienia, ponieważ utrudnia osobom nim dotkniętym, ich przyjaciołom i rodzinom uzyskanie niezbędnej pomocy.